Ti z nás, kteří tráví hodně času v kuchyni (tedy většina z nás, zvláště pokud máme velkou rodinu), si možná kladou otázku, zda je lepší používat myčku, nebo mýt nádobí ručně. Ohledně nejlepších postupů pro tento každodenní úkol panuje řada mylných představ – počínaje délkou trvání mycího cyklu až po pochopení spotřeby energie. Naštěstí známe odpovědi.
Je z hlediska hygieny lepší mýt nádobí v myčce, nebo ručně?
Mezi čistým nádobím a sterilním nádobím je rozdíl. Mytím odstraníme zbytky jídla z povrchu nádobí, obvykle pomocí mycího prostředku a ručního mytí. Sterilizace znamená zahubení bakterií, k čemuž může dojít pouze tehdy, je-li nádobí vystaveno vysokým teplotám, obvykle nad 65 °C. Některé myčky nabízejí nastavení nebo programy s touto teplotou na ošetření vašeho nádobí, které se vám může hodit například pokud chcete sterilizovat sklenice v myčce. S ohledem na požadavek vysoké teploty je sterilizace nádobí při ručním mytí obtížná, protože ruce takovou teplotu nevydrží. Pokud si kladete otázku, zda mytí nádobí ve studené vodě zahubí bakterie, odpověď zní ne. Přesto ale pořádné mytí zajistí čisté nádobí. Mytí nádobí v myčce je z hygienického hlediska bezkonkurenčně nejlepší, protože neobnáší použití houbičky plné bakterií a probíhá za výrazně vyšších teplot.
Je úspornější mýt nádobí v myčce, nebo ručně?
Úspora času
K hlavním výhodám myčky patří méně času na úklid po snídani, obědě i večeři. V závislosti na délce cyklu může myčka umýt plnou náplň za pouhých 30 minut, samozřejmě záleží na počtu osob v domácnosti a množství špinavého nádobí.
Úspora energie
Myčka nejenom šetří cenný čas a námahu v souvislosti s úklidem (zejména po rodinné sešlosti nebo návštěvě), ale prospívá i životnímu prostředí. Používání myčky je úspornější než drhnutí nádobí ve dřezu, protože šetří vodu i elektřinu, nemluvě o vlastních rukách.
Úspora vody
Co se týče spotřeby vody, nelze odpovědět jednoznačně, protože v různých domácnostech se nádobí myje ručně rozličnými způsoby. Můžete také použít leštidlo Finish a myčku zapnout na ekologický program. S tímto programem se voda v myčce používá opakovaně a nádobí je čisté, aniž by docházelo k plýtvání vodou. Vodou lze šetřit i tak, že nebudete talíře před vložením do myčky oplachovat – prostě z nich zbytky jídla jen seškrábněte a zbytek nechte na myčce. Předmýváním nádobí před jeho vložením do myčky se zbytečně spotřebuje okolo 1 115 litrů vody ročně!
Pamatujte, že do myčky nikdy nesmíte dávat prostředek určený k ručnímu mytí nádobí. Myčka by totiž mohla přetéct. Používejte výhradně prostředky určené speciálně pro myčky, například značky Finish, čímž dosáhnete nejlepších výsledků.