Sklenice a další skleněné nádobí patří k nejčastěji používaným předmětům v domácnosti, a tudíž se i hodně často myjí v myčce. V důsledku častého mytí a vysokých teplot se však na skle mohou objevovat matné skvrny.
Zakalení skla má dvě hlavní příčiny, přičemž obě se projevují postupně. První z nich je vodní kámen způsobený tvrdostí vody, druhou příčinou je koroze. Ochrana před těmito dvěma různými typy zakalení při mytí skleněných zapékacích mís či sklenic vyžaduje různé přístupy.
Zakalené sklo a usazeniny způsobené tvrdostí vody
Pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou, v myčce se vám mohou tvořit minerální usazeniny. Tvrdá voda může pro myčky představovat problém, protože minerály v ní obsažené mohou na sklenicích a nádobí tvořit matné skvrny. Tyto usazeniny, jako například vodní kámen, ulpívají na sklenicích a dalším nádobí a vytvářejí na nich bílý povlak. Proti působení tvrdé vody vždy do myčky doplňujte sůl a leštidlo. Sůl změkčuje vodu, zlepšuje účinek mycích prostředků a brání tvoření skvrn z vodního kamene, takže nádobí je pak zářivě čisté. Leštidlo chrání skleničky a zajišťuje jejich lesk. Pro nejlepší umytí vždy používejte kvalitní mycí prostředky, například Finish Ultimate Plus, a společně s nimi i sůl a leštidlo.
Jak předcházet zakalení sklenic?
Tento typ zakalení skla se naštěstí dá napravit a lze mu také snadno předejít, pokud se budete držet těchto zásad: Pravidelně a důkladně myčku čistěte pomocí čističe myčky Finish, který odstraní nepříjemné pozůstatky po mytí, jako je mastnota, nečistoty a vodní kámen, aby se pak neusadily na vašich sklenicích. Zařaďte do mycího programu leštidlo Finish, které zajistí, že se kapičky vody na povrchu nádobí rozptýlí dřív, než uschnou a zanechají po sobě vodní kámen. Vždy do myčky doplňujte sůl Finish, která změkčuje vodu a brání vzniku usazenin vodního kamene na sklenicích. Upravte teplotu v myčce nebo zkuste použít jiný mycí program. Některé myčky mají speciální nastavení pro sklo, případně lze v rámci zvoleného programu ručně snížit teplotu. Při snížené teplotě by se mělo omezit i zakalení.
Koroze skla
Pokud žijete v oblasti s měkkou vodou, hrozí vám zvýšené riziko koroze skla, což je další příčina jeho zakalení. Může k ní však dojít kdekoliv. Způsobuje ji řada faktorů, od vystavení horku a nízké kvality skla až po typ mycího prostředku a délku mycího programu. Proto používejte naše leštidlo, které korozi brání.
Jak zabránit korozi skla v myčce
Prodloužit životnost skla a zabránit skvrnám na sklenicích po mytí v myčce lze několika způsoby. Je však důležité udělat to dřív, než se koroze skla projeví nezvratně: Při nákupu skla si ověřte, zda ho lze mýt v myčce. Lesk sklenic zachováte delší dobu, pokud budete používat mycí prostředek jako například Finish Ultimate Plus. Máte-li změkčovač vody, zkontrolujte, nastavený na příliš vysokou hodnotu. Křehčí sklo myjte při nízké teplotě nebo s programem mytí skla. Po skončení mycího programu myčku otevřete, aby mohla unikat pára. Moderní myčky toto řeší pomocí vestavěných ventilátorů. Než sklo z myčky vyndáte, nejdříve ho nechte vychladnout. Tolik k příčinám a teď si přečtěte něco víc o tom, jak se zakalení na oblíbených sklenicích vyhnout, než ke svému stolu pozvete velkou návštěvu.
Jak mýt sklenice v myčce
Sklenice používáme každý den znovu a znovu, ale s každým mytím mohou více matnět. Chcete-li skleničky pokaždé z myčky vyndat zářivě lesklé, projděte si následující tipy. Sklenice vkládejte do horního koše, stranou od ostatního nádobí. Nejlepších výsledků dosáhnete s leštidlem Finish, které zabrání tvorbě skvrn na sklenicích, takže je po skončení mycího programu nebude třeba přemývat a leštit. Po umytí lze sklenice ukládat dvěma způsoby – okrajem dolů nebo vzhůru. Stojí-li sklenice dnem vzhůru, neusazuje se v ní prach a další nečistoty. Ovšem pokud ji postavíme dnem dolů, pak se část, z níž pijeme, nemůže kontaminovat z poličky a také se snižuje riziko, že se okraj sklenice poškodí. Nedá se nic dělat – v tomhle případě je volba na vás.
Mytí vinných sklenic v myčce
Mytí sklenic na víno v myčce je naprosto bezpečné, pokud do ní nádobí správně naskládáte. Je-li to možné, vkládejte vinné sklenice do horního koše. Aby tam na ně bylo dost místa, budete ho možná muset posunout dolů. Dbejte na to, aby se sklenice vzájemně nedotýkaly, při nárazech by mohly popraskat. Robustnější sklenice (s tlustším okrajem a nožkou) lze vložit i do spodního koše, musí však být uloženy bezpečně a stranou od ostatního nádobí. Řada moderních myček má k dispozici programy pro jemné nádobí nebo sklo. Nižší teplota a menší tlak vody z trysek je pro mytí vinných sklenic ideální. Nezapomeňte přidat leštidlo Finish proti skvrnám a zakalení. Aby vám sklenice déle vydržely krásně lesklé, mějte těchto pár prostých tipů na paměti.
Nejčastější dotazy